Osoby dorosłe, a szczególnie ludzie w podeszłym wieku, zmagając się z wieloma przypadłościami. Do jednych z nich należy starczowzroczność. Niektórzy z nas z pewnością nie potrafią na pierwszy rzut oka wyjaśnić tego terminu. Jednak starczowzroczność to nic innego jak pogorszenie widzenia na bliskie odległości. Zdaniem specjalistów choroba ta jest związana z częściową lub też całkowitą utratą zdolności akomodacji ludzkiego oka. Jak sama nazwa wskazuje, starczowzroczność dotyka osoby zwykle powyżej sześćdziesiątego roku życia. Oczywiście jest to jedynie przedstawiona statystyka, bowiem to schorzenie jest możliwe w latach wcześniejszych, jak również w zupełnie podeszłym wieku. Rzadko jednak muszą się z nim mierzyć osoby pomiędzy dwudziestym a pięćdziesiątym rokiem życia.
Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że starczowzroczność jest procesem fizjologicznym, który w zupełności wynika ze starzenia się organizmu, a jeszcze ściślej powoduje zmniejszenie elastyczności gałek ocznych. Warto również nadmienić, że starczowzroczność dotyka zarówno osoby, które do tej pory nie skarżyły się na jakiekolwiek wady wzroku, jak również osoby zmagające się do tej pory z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.
Konieczna wizyta u specjalisty
Starczowzroczność, inaczej presbiopia powoduje, że oddala się od oka nazywany fachowo punkt bliży wzrokowej, a więc pojawiają się problemy wyostrzania obrazów, na które patrzymy z bliskiej odległości. Jako przykład można tutaj podać trudność z przeczytaniem artykułu w gazecie, książki, czy nawlekanie igły, które w tej przypadłości jest wręcz niemożliwe. Zatem w tym przypadku niezbędna jest wizyta w poradni okulistycznej. Specjalista z pewnością pomoże dobrać odpowiednie okulary, które Potrzebne są więc okulary, które w oczekiwanym stopniu zwiększą zdolność akomodacji oka. Zamiast noszenia okularów możemy pacjent może również zażyczyć sobie soczewki kontaktowe. Soczewki z pewnością są znacznie wygodniejsze, ale trzeba czasu, aby się do nich przyzwyczaić. Dlatego wszystko zależy od upodobań samego pacjenta.
Więcej informacji na:Acuvue